És akkor mindenki elkezdte vakarni a tarkóját, hogy most mit gondoljon. Most jó, hogy Amerika beavatkozik, vagy nem jó? Trump fellépett a neokon héják ellen, akik a Bush-féle iraki és afganisztáni beavatkozás pártján voltak, akkor most miért avatkozik be? A két kockázati tőkealappal szemben az a mainstream sajtó, ami általában megérzi a demokrácia szelét, például Szíriában, most nem érzi a demokrácia szelét, mert a venezuelai diktatúrát az egyik kedvenc komcsija csinálja, Trump meg szerinte ne vigyen demokráciát sehová.
Ha Obama vagy Hillary Clinton lenne hatalmon, akkor más lenne a helyzet, ők nyugodtan exportálhatnák a demokráciát, de ha azt Ronald Reagan, George Bush, ifjabb Bush vagy Trump csinálja, na, azt ne már!
Különben is Amerika csak az olajra gondol – szól az összekacsintós megfejtés, általában úgy kimondva, mintha ezzel valami felsőbbrendű tudást tehetnénk a magunkévá a tudatlan tömegekkel szemben. Pedig inkább a „tudatlan tömegek” világmagyarázata az, hogy Amerika csak az olajat nézi.
Ugyanakkor amikor Amerika beavatkozásait kritizáljuk, jó lenne emlékeznünk arra, hogy mit szoktunk gondolni Amerika 1956-os magatartásával kapcsolatban: hogy a szemét Eisenhower nem avatkozott be eléggé Magyarországon, mert inkább a szuezi válsággal volt elfoglalva, és kiegyezett a szovjetekkel. Meg aztán feltehetjük azt a kérdést is, hogy nem vette-e ki a részét a kommunizmus megbuktatásából Reagan Amerikája berlini beszéddel a gonosz birodalmáról és a csillagháborús tervvel. Meg aztán Reagan a sokat szidott Kondor-akciósorozattal néhány dél-amerikai országot is megmentett a kommunizmustól.
De nehogy már azt higgyük, Amerika puszta jóságból, magasztos etikai megfontolásokból avatkozik be! – szól a cáfolat. És valóban. De nem is csak és mindig puszta érdekből.
Érték és érdek, idea és realitás
Biztos, hogy a venezuelai beavatkozás mögött nem csak demokráciaféltés van amerikai részről. De nem mindegy, hogy milyen üzleti-titkosszolgálati megfontolások vannak még mögötte, ha egyszer eltakarítanak egy komcsi diktátort (akár katonai úton, akár azzal, hogy segítik az ellenfelét)?